Ostry dyżur okulistyczny

Dr. nauk medycznych Agnieszka Nowosielska to doświadczony chirurg okulista. Posiada specjalizację I i II stopnia z okulistyki. Jest ekspertem w leczeniu schorzeń siatkówki i ciała szklistego. Zajmuje się leczeniem AMD, postaci wysiękowej i suchej, retinopatii cukrzycowej i zakrzepów żylnych. Obroniła doktorat z leczenia makulopatii cukrzycowej z wykorzystaniem lasera.

Dr Nowosielska jako jeden z pierwszych okulistów w Polsce, w 2006 roku, rozpoczęła wykonywanie iniekcji do ciała szklistego w przebiegu postaci wysiękowej AMD. Od tego czasu wykonała ponad 11 000 iniekcji różnych leków do wnętrza gałki ocznej (Avastin, Triamcynolon, Lucetis, Ozurdex, Eylea) w różnych chorobach (AMD, DME, CMO, jaskra neowaskularna).

Głównym obszarem zainteresowań naukowych dr Nowosielskiej są operacje ciała szklistego i siatkówki, czyli witrektomie, zabiegi uważane za najtrudniejsze operacje wykonywane w okulistce. Do ich przeprowadzania niezbędna jest nie tylko specjalistyczna wiedza i zdolności manualne, lecz także bogate doświadczenie kliniczne. Do tej pory wykonała około 2500 takich zabiegów, także w połączeniu z operacją zaćmy, w przypadku retinopatii cukrzycowej, wylewów krwi do ciała szklistego, odwarstwienia siatkówki, błon nasiatkówkowych, otworów w plamce, zakrzepów żylnych, jaskry neowaskularnej. Dr Nowosielska operuje również schorzenia plamki u chorych ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki.

Agnieszka Nowosielska przeprowadza także zabiegi usunięcia zaćmy z wszczepieniem różnych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych (jednoogniskowe, dwuogniskowe, dyfrakcyjne, toryczne itd.). Wykonała ponad 5000 operacji zaćmy niepowikłanej. Usuwa zaćmę u pacjentów również w trudnych sytuacjach klinicznych takich jak zaćma podwichnięta, zwichnięta, zaćma bardzo twarda, zaćma po witrektomii i po operacjach naszycia plomby, zaćma z zespołem pseudoexfoliacyjnym czy w wysokiej krótkowzroczności.

Swoje doświadczenie zdobywała w renomowanych ośrodkach w kraju i za granicą m.in. w Prywatnej Praktyce Okulistycznej w Hamburgu pod kierownictwem profesora Paula Fechnera (zaćma, zabiegi refrakcyjne) i w Will Eye Hospital w Filadelfii u profesora George Speatha (zaćma, jaskra, choroby siatkówki). W ramach grantu Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego zapewniono jej szkolenie w jednym z najlepszych ośrodków w Europie, Moorfields Eye Hospital, pod kierownictwem profesora Zdenka Gregora. Szkolenie z chirurgii zaćmy odbyła w Indiach w Ahmedabad pod okiem dr Vasavady, jednego z najlepszych specjalistów na świecie. Tajniki chirurgii witreo-retinalnej zgłębiała w Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii oraz w ośrodku w Bremen pod okiem profesora Klausa Lucke, założyciela i prezesa Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Witreo-Retinalnych.

Dr Agnieszka Nowosielska jest członkinią prestiżowych stowarzyszeń naukowych, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Witreo-Retinalnej (EVRS), w którym przez kilka lat pełniła funkcję reprezentanta sekcji młodych lekarzy tzw. YOUNG EVRS, oraz Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego (AAO) i Europejskiego Towarzystwa Chirurgów zaćmy (ESCRS). Jest także autorką licznych prac naukowych i wystąpień na sympozjach krajowych i zagranicznych. Jest współautorem tłumaczenia na język polski dwóch amerykańskich podręczników okulistyki: „Wills Eye Manual” oraz „Basic and Clinical Science Course, tom 15”.