Schorzenia siatkówki
Ciąża może przyspieszyć rozwój chorób siatkówki takich jak: retinopatia cukrzycowa, retinopatia nadciśnieniowa, chorioidopatia, wysiękowe odwarstwienie siatkówki oraz wiele innych.
Indukowane choroby siatkówki i naczyniówki
Retinopatie nadciśnieniowe i chorioidopatie mogą zostać wywołane przez tzw. PIH (nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą), co może prowadzić do zespołu przedrzucawkowego lub rzucawki.
Zgłoś się niezwłocznie na ostry dyżur, jeśli wystąpią u ciebie następujące objawy:
- podwójne widzenie,
- zamazane widzenie,
- nadwrażliwość na światło,
- czasowa lub stała utrata widzenia,
- błyski lub plamy przed oczami
Wysiękowe odwarstwienie siatkówki
Surowicze odwarstwienie siatkówki może się pojawić obustronnie, mogą wystąpić żółto-białe depozyty oraz krwotoki w ciele szklistym. Jedynym leczeniem jest przeprowadzenie porodu zaraz po ustabilizowaniu się stanu pacjentki.
Retinopatia cukrzycowa
W badaniach prowadzonych we wczesnych stadiach ciąży u kobiet z cukrzycą stwierdza się, że u osób z retinopatią cukrzycową prostą nastąpiła progresja choroby u 55 %, a u osób z retinopatią proliferacyjną u 29 %. Stwierdzono również, że już występująca retinopatia w przebiegu cukrzycy typu 1 postępuje szybciej podczas ciąży, natomiast długoterminowe ryzyko wystąpienia wczesnej retinopatii nie zwiększyło się w tym okresie.
Najważniejsza jest maksymalizacja kontroli glikemii przed poczęciem, badanie w pierwszym trymestrze oraz dalsza obserwacja.
Wg specjalistów kobiety z łagodną do umiarkowanej retinopatii cukrzycowej prostej powinny być badane co 3-6 miesięcy, natomiast z ciężką retinopatią co 1-3 miesiące. Kontrola powinna być kontynuowana przez rok po porodzie.
Jeśli chodzi o diagnostykę retinopatii cukrzycowej specjaliści zalecają, aby w ramach możliwości zamiast inwazyjnych metod (angiografia fluoresceinowa), stosować nieinwazyjne badania, bez użycia kontastu – takie jak Angio-OCT oraz OCT.
Więcej o retinopatii cukrzycowej