M

Co to są męty w oku?

Męty ciała szklistego (zmętnienie ciała szklistego) – często określane także jako mroczki, ” latające muszki (eyefloaters) “- dostrzegamy zazwyczaj w postaci ruchomych cieni, szarych lub czarnych plamek, punkcików, nitek, pajęczyn, kropek lub chmurek poruszających się pod wpływem ruchów oka.

Męty najczęściej widzimy patrząc na duże, jasne powierzchnie, takie jak błękitne niebo lub jasny ekran komputera.

Jak powstają męty w oku?

Ciało szkliste jest galaretowatą substancją, która wypełnia  gałkę oczną. W  skład szklistki wchodzi przede wszystkim woda oraz  kwas hialuronowy i kolagen – te ostatnie spełniają rolę rusztowania.

Gdy z wiekiem nasileniu ulegają procesy zwyrodnieniowe w obrębie ciała szklistego, następuje rozpad włókien kolagenowych, rozpływ kwasu hialuronowego oraz odkładanie się produktów przemiany materii.

Wówczas ciało szkliste, niegdyś zawieszone na stabilnym rusztowaniu, z upływem lat ulega odwodnieniu, obkurczeniu oraz  zagęszczeniu, co prowadzi do powstania w nim złogów, tzw. mętów ciała szklistego, które przybierają różne kształty i mają zróżnicowaną ruchomość.

Męty w oku

Męty ciała szklistego są normalnym zjawiskiem, pod warunkiem że pojawiają się sporadycznie i w małych ilościach.

Choć większość mętów nie jest groźna, to jednak nagłe pojawienie się mętów, gwałtowne zwiększenie ich liczby oraz  gdy dodatkowo ich pojawianiu towarzyszą błyski w oku – skonsultuj objawy koniecznie u okulisty.

Co przyczynia się do powstawania mętów w oku?

Męty ciała szklistego mogą powstawać w każdym wieku (mogą pojawić się także już w życiu płodowym), chociaż najczęściej pojawiają się u osób po 50 roku życia.

Do powstawania mętów, niezależnie od wieku, przyczynia się:

  • krótkowzroczność
  • cukrzyca
  • zmiany pozapalne
  • urazy oka
  • operacja zaćmy
  • proces odłączania tylnego ciała szklistego

Na czym polega witreoliza?

Witreoliza laserowa – procedura LFT (Laser Floater Treatment) – jest nieinwazyjną metodą leczenia mętów ciała szklistego.

Laserowe leczenie mętów polega na odparowaniu mętów ciała szklistego lub ewentualnym ich rozdrobnieniu i przesunięciu. W tym celu wykorzystuje się nanosekundowe impulsy światła laserowego o niskiej energii.

Selektywna energia lasera “uderza” w męt i odparowuje jego składniki, na które składają się cząsteczki kolagenu i kwasu hialuronidowego.

Dzięki witreolizie laserowej męt zostaje usunięty lub zmniejszony do takiego rozmiaru, który nie utrudnia już widzenia.

Zabieg trwa zwykle od 20 do 60 minut. Wykonuje się go po uprzednim znieczuleniu oka kroplami i po podaniu kropli rozszerzających źrenicę.

Dla osiągnięcia pożądanego efektu zaleca się wykonanie dwóch sesji zabiegowych.

Działania niepożądane i powikłania związane z witrerolizą są bardzo rzadkie.

 

Przed zabiegiem wymagana jest kwalifikacja u specjalisty, który wykona szczegółowe badanie okulistyczne oraz badanie USG.

Podczas kwalifikacji specjalista bierze pod uwagę wiek pacjenta, liczbę, wielkość i położenie mętów oraz ogólny stan zdrowia oka.