Soczewki miniskleralne znajdują też terapeutyczne zastosowanie w przypadku Zespołu Suchego Oka, ponieważ po założeniu soczewki miniskleralnej na oko wytwarza się pomiędzy jej tylną powierzchnią i powierzchnią rogówki swego rodzaju komora wypełniona łzami i solą fizjologiczną, co zapobiega wysychaniu rogówki.
Dodatkowo, osoby obarczone Zespołem Suchego Oka mają bardzo często nieregularną powierzchnię rogówki, dlatego soczewka ma też działanie korekcyjne.
Na czym polega kwalifikacja i dobór soczewek miniskleralych?
1 . Punktem wyjścia jest kompleksowe badanie optometryczne, podczas którego specjalista wykonuje pomiary układu wzrokowego oraz sporządza mapy topograficzne rogówki.
2. Na podstawie zebranych pomiarów specjalista decyduje o aplikacji pacjentowi soczewek miniskleralnych z zestawu próbnego oraz wstępnie ocenia ich dopasowanie.
3. Po 1 godzinie specjalista ponownie ocenia dopasowanie soczewek miniskleralnych i na jego podstawie zamawiane są finalne soczewki dla pacjenta.
4. Czas oczekiwania na realizację zamówienia, to około 4 tygodnie. Odbiór soczewek miniskleralnych odbywa się w gabinecie, kiedy to pacjent pod nadzorem specjalisty uczy się ich aplikacji, zdejmowania i pielęgnacji.
5. Następnie pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną w terminie wyznaczonym przez specjalistę.