M

Iniekcje doszkliskowe – terapia anty-vegf

Metodą leczenia wysiękowego m.in. AMD, cukrzycowego obrzęku plamki, proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej, jaskry neowaskularnej jest podawanie do ciała szklistego leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych. Podstawowym celem takiej terapii jest zahamowanie postępu choroby.

Terapia na ogół obejmuje kilka zastrzyków, które aplikuje się co pewien czas. O licznie iniekcji oraz o odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi iniekcjami decyduje lekarz okulista na podstawie wyników angiografii fluresceinowej, OCT i innych badań diagnostycznych.

Badania przy kwalifikacji do iniekcji doszklistkowej

1) badanie okulistyczne z oceną ostrości wzroku

2) badanie OCT (optyczna koherencyjna tomografia)

3) fotografia dna oka;

4) angiografia fluoresceinowa lub angio-OCT

Iniekcje doszklistkowe – wskazania:

 

  • aktywna neowaskularyzacja naczyniówki (CNV), głównie w przebiegu AMD ( postać wysiękowa)
  • cukrzycowy obrzęk plamki
  • obrzęk plamki po zakrzepach żyły środkowej siatkówki
  • proliferacyjna retinopatia cukrzycowa
  •  jaskra neowaskularna

Iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF (Elyea, Lucentis, Avastin) stosuje się w przypadku chorób siatkówki, szczególnie w postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), w retinopatii cukrzycowej, wysokiej krótkowzroczności oraz po zakrzepach naczyń siatkówki.

VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. W oczach, które chorują na zwyrodnienie plamki, jego poziom jest za wysoki. Preparaty anty-VEGF blokują czynnik VEGF na stałe.

Zabieg iniekcji doszklistkowej wykonywany jest w Instytucie Oka w warunkach ambulatoryjnych, w sali zabiegowej. Zabieg wykonuje okulista – lekarz specjalista w asyście pielęgniarki.

Przed zabiegiem kroplami rozszerzana jest źrenica i znieczulane oko, a worek spojówkowy przepłukiwany jest roztworem powidonu jodyny. Następnie na powieki zakładana jest sterylna rozwórka, która zabezpiecza oko przed mruganiem w trakcie zabiegu.  Cieniutką igłą wykonuje się iniekcję leku do komory ciała szklistego. W trakcie iniekcji pacjent nie odczuwa bólu, ewentualnie może być wyczuwalne lekkie szczypanie. Sam zabieg trwa bardzo krótko ok. 5 min.

Po zabiegu Pacjent jest ponownie badany przez okulistę. Pacjent wraca do domu z opatrunkiem na oku, który powinien być pozostawiony do dnia następnego. Przez kolejne 4 dni po zabiegu należy kilkakrotnie w ciągu dnia zakraplać do oka antybiotyk wskazany przez lekarza. Po zabiegu przez kilka dni oko może być lekko zaczerwienione i bardziej wrażliwe.